Bunlari biliyormuydunuz?

"Dünyadan bütun arilarin gittigi zaman insanlarin 4 sene zamanlari kalir. Arilar yok, Bitkilerde döllenme yok, bitkiler yok, hayvanlar yok, insanlar yok." Albert Einstein ~ 10 arinin bir gram oldugunu ~ Bir arinin 2 dakika'da bir km ucdugunu ~ Bir kilo bal icin 350-400 arinin öldugunu ~ Bir ari yasami boyunca 8000 km ucdugunu ~ bir arinin 1 kilo bal icin dünya'yi 7 keri dolasmasi gerektigini ~ arilarin yaz aylarinda 6 hafta'da öldüklerini ~ bir ana arinin mayiz ve haziran aylarinda günde 2000 yumurta yaptigini ~ ana arinin senede 200 000 yumurta yaptigini ~ 5000 yumurtanin 1 gram oldugunu ~ bir günlük yumurtanin 6 günde 500 kat büyüdünü ~ 1 kilo bal icin 1, 5 Mio. ciceye gittigini ~ Bir arinin 10 dakikada 100 ciceye kondugunu ~ ariciligin 2000 sene önce bilindiyini ~ Bir ari yumurtasinin 2000 sefer doyuruldugunu ~ 14 000 cicek tuzunun 1 gram oldugunu ~ Bir ari kolonisinin senede 1,5 kilo Mum yaptigini ~ Bir ari kolonisinin 60 000 isci ari, erkek arilar ve bir ana ari oldugunu ~ Bir isci arinin 21 gün, erkek arinin 24 gün, ana arinin 16 günde dogdugunu ~ Bir arinin iyi havalarda 5000 km ileriye ucabildigini ~ Bir arinin hizinin 25 km/h oldugunu ~ Bir koloninin 20 000 ariyla kisa girdiyini ~ Misirda piramitlerde mezarlarda bal bulundugunu

Dienstag, 4. Dezember 2007

Dörtlü Çerceve delme Makinası


Yukardaki resimde cıta delme Makinası görünüyor.OCAK
ayında yapılabilecek işler:
Mumlar eritilir cerceveler temizlenebilir yeni cerceve yapilabilir
resimde gördügünüz cerceve kalibi bu kalipla birkisi cerceveleri
civileyebilir eski cerceveleri temizlemek icin biz burada eski bir
bulasik makinasi
kullaniyoruz eski bir makinanin pompasi ve
isiticisi calisacak ilk önce makinanin termustati cikarilir düz baglanir
bu sayede 100 dereceye kadar isitmasi saglanir su isiticisinin üzerinekova
ile su doldurulup cerceveler icine yerlestirilipmakina tek bir ayarda
calistirilir ayni su ile 3 defa yikanilabilir 20 dakika sonra yeni cercevegibi
cikar ciktiktan sonra bolsu ile yikanip kurutmaya birakilirCıta cakma kalıbı cok faydalı.


Bal ısıtma dolabı,dolabın sıcaklıgı 40 dereceyi gecmemesi lazım.
Kommentare:

Ballı Baba hat gesagt…

Değerli kardeşim, aramıza hoş geldin. Artık Vatana bu şekilde de faydalı olacağınız için şimdiden kutluyorum sizi. Bundan sonra eminim sayenizde çok güzel şeyleri göreceğiz. Mehmet Yüksel kardeşimin yardımları için teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız.

MODERN ARICILIK hat gesagt…

sende cok sagolasin degerli abim

Yalçın Sezer hat gesagt…

Merhaba,

Sizi çalışmanızdan dolayı tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum. Yurt dışındaki bilgi ve tecrubelerinizi Mehmet Yüksel bey gibi aktaracak bir arkadaşımızın daha olması bize mutluluk verecek.

Yalçın SEZER
www.teknikaricilik.com

Kenan GİŞAN hat gesagt…

Merhaba
Blogunuz hayırlı olsun.

http://kenangisan.blogspot.com/

Dunyali hat gesagt…

Selamlar,sonbahar da Almanyadan bir arıcı bulurum diye internette arandım bulamamıştım. Birincisi 2 katlı olarak kışlatmayı soracaktım. Bir Alman videosunda (kirkkovan.com da) vardi.
Bir de resimlerdeki kovanların planları ya da çizimleri varmıdır biryerlerde. Alttan legenle serbet veriyordu videoda. Nasil sey o?
Kişin 6-7 kovan 2 katli kişlattim. Halleri iyi su anda. Calismalarinizda basarilar dilerim.
baglarbal@yahoo.com.tr
www.baglarbal.com

MODERN ARICILIK hat gesagt…

selam arici arkadas almanyanin ölcüsü39,5X22,5 karnika cinsi ana baharda cabuk gelisme gösteriyor.yavrulu cerceve sayisi15 cerceveye kadar cikabiliyor onun icinkovanlarda yumurtalik 2katli benim1 katli olanlardaher kontrolde ben balliga yumurta cikariyorumbu sayede arilar ferahliyor ogul yapmasida önleniyor üst katlarda daha verimli calisma oluyor serbetlige gelincebunlarda tabanla kuluckalik birbirinden ayri yalniz cercevelerin altinda arilar mum örmesin diye bölme tahtasi var cok güzel sistem resimlerini burada göstermeye calisacagim allaha emanet olun bol kazanclar.

Mehmet Yiğit hat gesagt…

Selam;
Zonguldak Gökçebeyli olup almanyada ikamet ettiğinizi ve arıcılıkdan anladığınızı öğrendim,Bende zonguldaklıyım ve zonguldak kozluda ikamet ediyorum,şimdilik hobi olarka gelecekde ise ciddi olarak arıcılık yapmak istiyorum. Tr ye izine geldiğinizde görüşüp sizinle arıcılık hakkında bilgi alış verişinde bulunmak isterim, sizde görüşmek isterseniz geldiğinizi zaman yigitkozon@gmail.com adresine bilgi bırakırsanız sevinirim.